آموزش نصب و راه اندازی اولین پروژه با لاراول (ویدیو)

فریم ورک لاراول یکی از محبوب ترین و بهترین فریم ورک های حال حاضر برای زبان php است که در سراسر جهان علاقه مندان بسیاری دارد که این فریم ورک را بیاموزن و از آن در پروژه های خود استفاده کنند. از این رو ما هم تصمیم گرفتیم تا فیلم های آموزشی در راستای آموزش نصب و راه اندازی اولین پروژه با لاراول آماده کنیم و در اختیارتون قرار بدیم تا بتوانید خیلی خوب این فریم ورک را فرا بگیرید ، امیدوارم مورد استفاده شما قرار بگیرد.

نصب فریم ورک لاراول

خلاصه ویدیو به صورت متنی :

برای استفاده از فریم ورک لاراول باید اون رو هربار روی سیستم خودتون نصب کنید . طبیعتا چون فریم ورک و پکیج های اون همواره در حال اپدیت شدن هستند بهتره برای بعد از یک بار نصب کردن ،لاراول رو زیپ نکنید و بعدا دوباره از همون ورژن استفاده کنید .

خلاصه مراحل نصب لاراول :

اگر برای اولین بار هست که دارید این کارو انجام میدید باید برای داشتن پکیج های لاراول و موارد دیگه ای که بعدا لازم میشه حتما composer رو روی سیستمتون نصب کنید . از اسمش نترسید ، در ادامه یه توضیح  کوتاه از composer  بهتون میدیم‌:

کامپوزر در واقع یک dependency manager هست ، حالا خود این یعنی چی ؟

خب وقتی شما لاراول رو نصب میکنید وبه تبع اون خیلی پکیج های دیگه ای که در آینده به اونها نیاز دارید ( مثل تاریخ شمسی و.. ) در واقع شما دارید dependency به اپکلیکیشنتون اضافه میکنید . معنیش این هست شما از پکیج هایی استفاده میکنید که به صورت پیشفرض روی لاراول وجود نداره . برای داشتن این خصوصیت باید composer رو یک بار برای همیشه روی سیستم نصب کنید .

نصب کامپوزر کار سختی نیست و فرقی هم نداره که سیستم عاملتون ویندوز باشه یا مک ، برای اینکار به این آدرس مراجعه کنید :

https://getcomposer.org/download/

بعد فقط کافیه قطعه کد های زیر رو به ترتیب اجرا کنید و تمام ( خیلی کم پیش میاد به ارور برخورد کنید اما اگه هم ارور داشت و سرچ کردید و چیزی متوجه نشدید ما در خدمتیم   )

php -r "copy('https://getcomposer.org/installer', 'composer-setup.php');"

php -r "if (hash_file('SHA384', 'composer-setup.php') === '544e09ee996cdf60ece3804abc52599c22b1f40f4323403c44d44fdfdd586475ca9813a858088ffbc1f233e9b180f061') { echo 'Installer verified'; } else { echo 'Installer corrupt'; unlink('composer-setup.php'); } echo PHP_EOL;"

php composer-setup.php

php -r "unlink('composer-setup.php');"


در ادامه نصب لاراول خیلی اسونه و فقط با یک دستور همواره میتونید پروژه های مختلف رو استارت بزنید

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel harchi

براتون یک مثال واقعی میزنیم  :

composer create-project laravel/laravel test 5.6

این یعنی نصب نسخه 5.6 لاراول با اسم test  که خب میتونه هر اسم دیگه ای هم داشته باشه

تبریک میگم ، شما با موفقیت تونستید لاراول رو روی سیستمتون نصب کنید

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *